onli-films.at.ua
Пятница, 26.04.2024, 17:04
» Меню сайта
» Правознавство
1.ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

2.НОТАРІАТ В УКРАЇНІ

3.КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ

4.КРИМІНАЛІСТИКА

5.ИСТОРИЯ ПОЛИТИЧЕСКИХ И ПРАВОВЫХ УЧЕНИЙ

6."МАЛА" СУДОВА РЕФОРМА В УКРАЇНІ

7.ОБЩАЯ И КРИМИНАЛЬНАЯ СЕКСОЛОГИЯ

8.ЮРИДИЧНА ДЕОНТОЛОГІЯ

9.АНГЛІЙСЬКА МОВА ДЛЯ ЮРИСТІВ ENGLISH FOR LAW STUDENTS

10.СЛОВНИЧОК ЮРИДИЧНИХ ТЕРМІНІВ

11.КРИМІНОЛОГІЯ

12.ЖИТЛОВЕ ПРАВО УКРАЇНИ

13.СУДОВА РЕФОРМА В УКРАЇНІ: СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ

14.ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

15.ЮРИДИЧНА ДЕОНТОЛОГІЯ

16.МІЖНАРОДНЕ ПРИВАТНЕ ПРАВО

17.ЗАКОН УКРАЇНИ Про місцеве самоврядування в Україні

18.ТРУДОВІ СПОРИ

Класифікація прав і свобод

Наукова класифікація прав і свобод особи є необхідним засобом їх всебічного дослідження. Вона дозволяє не лише розкрити суть і зміст цих важливих компонентів правового статусу особи, але й сфе­ри їх реалізації.
1. Історично найперша спроба класифікації прав і свобод була здійснена у французькій Декларації прав людини і громадянина 1789 року, згідно з якою права і свободи поділялись на дві групи — ті, що належать людині, і ті, що належать громадянину. Ця класифікація засновувалась на концепції природного права, згідно з якою деякі права і свободи існували ще в додержавний період (природні пра- ва — права людини), а інші (права громадянина) формуються на ос- нові їх закріплення державою в законах. У сучасній теорії права роздвоєння прав і свобод особи на права людини і права громадянина пояснюється головним чином на основі розмежування сфер функціонування громадянського суспільства і держави. В громадянському суспільстві на основі прав людини ство­рюються умови для самовизначення, самореалізації особи, забезпе­чення її автономії. Права громадянина охоплюють сферу відносин індивіда з державою, вони кваліфікують особу як члена державно-організованого співтовариства. Таким чином, права людини і права громадянина у своїй сукупності відображають найрізноманітніші зв'язки особи із суспільством і державою.
2.  Досить розповсюдженим є поділ прав і свобод особи на основні (фундаментальні) та інші. Під основними правами і свободами розу­міють конституційні права і свободи, а також ті, що закріплені у між­народно-правових документах з прав людини і містять загальнови­знані універсальні стандарти. Основні права і свободи являють со­бою серцевину правового статусу, вони передбачають можливість виникнення у особи на їх основі великої кількості інших прав і сво­бод. Вони є правовою базою для похідних, але не менш важливих, інших прав і свобод.  
3.  За часом виникнення права і свободи особи поділяються на пра­ва і свободи першого, другого і третього поколінь. До прав і свобод першого покоління відносять традиційні ліберальні цінності, суть яких зводилась до обмеження втручання держави у сферу особистої свободи і створення умов для участі громадян у здійсненні управлін­ських повноважень з метою обмеження державної влади шляхом кон­тролю над її організацією і функціонуванням. Правами першого по­коління є громадянські і політичні права і свободи. Соціально-економічні і культурні права є правами другого поко­ління, для їх забезпечення і реалізації одного лише невтручання з бо­ку держави замало, вона повинна створювати належні умови для їх реалізації і захисту. Ці права з'являються як наслідок проведення за­ходів, спрямованих на пом'якшення різких соціальних протиріч, що виникли у процесі розвитку капіталістичних відносин. Третім поколінням прав і свобод є колективні права, які формую­ться в міру становлення інтересів тієї чи іншої суспільної групи. Вони характеризують не індивідуальний статус особи, а її приналежність до певної спільності.
4.  Серед інших підходів до класифікації прав і свобод особи мож­на назвати поділ прав і свобод по галузях права: на публічно-правові і приватноправові; на матеріальні і процесуальні.  
5.  Найбільш розповсюдженою є класифікація прав і свобод особи за сферами суспільних відносин, в яких реалізуються ті чи інші потре­би й інтереси особи. Іншим, близьким за змістом критерієм класифі­кації прав і свобод є соціальні цінності або блага, що виступають об'єктом правових відносин, в яких бере участь особа. Але й серед послідовників цієї класифікації відсутня єдність поглядів. Відповідно до цієї класифікації права і свободи найчастіше поді­ляються:
1) на громадянські;
2) політичні права і свободи; 
3) соціаль­но-економічні права і свободи;
4) на культурні і духовні права і сво­боди.
1. Громадянські права і свободи є природними, невідчужуваними і такими, що не можуть бути обмежені в жодному разі. Особа — но­сій цих прав і свобод, виступає як член громадянського суспільства. До них належать можливості, необхідні для фізичного існування лю­дини, для задоволення її біологічних та матеріальних потреб та мож­ливості збереження, прояву, розвитку і захисту морально-психологічної індивідуальності людини. До громадянських прав і свобод належать: право на життя, право на повагу гідності, право на свободу та особисту недоторканність, право на недоторканність житла, право на таємницю листування, те­лефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, право на невтручання в особисте та сімейне життя.
2. Політичні права і свободи являють собою можливість брати участь у державному та громадському житті, впливати на діяль- ність державних органів, громадських об' єднань політичного спря- мування. До політичних прав і свобод належать свобода пересування, віль­ний вибір місця проживання, право на вільний виїзд з території Ук­раїни (крім випадків, передбачених законодавством); право на участь в управлінні державними справами та участь у референдумах; право на вільні вибори до органів державної влади та місцевого са­моврядування і право бути обраним до цих органів; право на звер­тання до органів державної влади і місцевого самоврядування; пра­во на свободу об'єднання; право на мирні збори, мітинги і демонст­рації; право направляти письмові звертання або особисто звертатись до органів державної влади та ін.  
3. Соціально-економічні права і свободи — це можливість реалізувати свої здібності і здобувати засоби до існування, беручи участь у виробництві матеріальних та інших благ, а також у разі потреби отримувати соціальну допомогу від держави. Економічні права — це повноваження, які відображають еконо­мічні аспекти природних прав людини і забезпечують одночасно гос­подарську автономність індивідів і їхні взаємозв'язки один з одним і з суспільством. До економічних належать право приватної власності, право на володіння, користування і розпорядження майном як одно­осібно, так і спільно з іншими особами, право на підприємницьку ді­яльність, право обирати вид діяльності або професію та ін. Соціальні права забезпечують людині гідний рівень життя і соціальну захище­ність. До них належать право на соціальне забезпечення, на достат­ній рівень життя, на охорону здоров'я та ін. Через те, що обидві гру­пи прав і свобод стосуються підтримання і нормативного закріплен­ня соціально-економічних умов життя індивіда та прямо залежать від стану економіки і ресурсів, їх слід об'єднати в одну спільну групу — соціально-економічні права і свободи. Особливістю цих прав є те, що обсяг і ступінь їх реалізованості багато в чому залежить від стану економіки і ресурсів, і тому гарантії їх реалізації порівняно з громадянськими або політичними правами менш розвинені. До цих прав належать: право на приватну власність, право на під­приємницьку діяльність, право на користування суспільною власніс­тю — загальнонародною, загальнодержавною та комунальною, пра­во на працю, право на страйк, право на відпочинок, право на соці­альний захист, право на житло, право на достатній життєвий рівень, право на охорону здоров'я, на медичну допомогу і медичне страху­вання тощо. 4. Культурні і духовні права і свободи — це можливості доступу до духовних здобутків людства, їх засвоєння, використання та участь у подальшому їх розвитку. До цих прав належить право на освіту, яке охоплює практично всі основні її форми; право на свободу творчої і інтелектуальної діяльності та право на її результати; право на свобо­ду думки і слова, право на інформацію, а також право на свободу сві­тогляду і віросповідання.
» Поиск
» Статистика

3.133.149.168

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

» Карта

free counters
» Форма входа
Copyright MyCorp © 2024Конструктор сайтов - uCoz