onli-films.at.ua
Четверг, 25.04.2024, 14:09
» Меню сайта
» Правознавство
1.ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

2.НОТАРІАТ В УКРАЇНІ

3.КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ

4.КРИМІНАЛІСТИКА

5.ИСТОРИЯ ПОЛИТИЧЕСКИХ И ПРАВОВЫХ УЧЕНИЙ

6."МАЛА" СУДОВА РЕФОРМА В УКРАЇНІ

7.ОБЩАЯ И КРИМИНАЛЬНАЯ СЕКСОЛОГИЯ

8.ЮРИДИЧНА ДЕОНТОЛОГІЯ

9.АНГЛІЙСЬКА МОВА ДЛЯ ЮРИСТІВ ENGLISH FOR LAW STUDENTS

10.СЛОВНИЧОК ЮРИДИЧНИХ ТЕРМІНІВ

11.КРИМІНОЛОГІЯ

12.ЖИТЛОВЕ ПРАВО УКРАЇНИ

13.СУДОВА РЕФОРМА В УКРАЇНІ: СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ

14.ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

15.ЮРИДИЧНА ДЕОНТОЛОГІЯ

16.МІЖНАРОДНЕ ПРИВАТНЕ ПРАВО

17.ЗАКОН УКРАЇНИ Про місцеве самоврядування в Україні

18.ТРУДОВІ СПОРИ

Поняття і структура правової системи

Право потребує системного і цілісного вивчення. Системний ана­ліз правових явищ дозволяє комплексно підходити до розкриття їх взаємозв'язків. На цій основі було запроваджено категорію "право­ва система". Правова система — складне і багатопланове явище, що складається з цілого комплексу компонентів, яке справляє норматив­но-організаційний вплив на суспільство. Елементами правової системи є право як система регулювання сус­пільних відносин, форми (джерела) права, правові принципи, юридич­на практика і юридична діяльність, механізм правового регулювання, законність і правопорядок, правова свідомість і правова культура, су­б'єкти права, правові традиції, юридична доктрина тощо. Поняття правової системи відображає сукупність всіх правових явищ у їх взаємодії в масштабах суспільства і держави. Воно є дуже складним, усі елементи правової системи поєднані необхідними зв'яз­ками та відносинами. Всі юридичні явища того чи іншого суспільства об'єднуються в певну систему. На формування правових систем у різних народів вплинули різні фактори, починаючи з етнічних, расових, географічних, релігійних і закінчуючи юридичною технікою і стилем. Звідси походить бага­то класифікацій. Найпопулярнішою є класифікація правових сімей, проведена відомим французьким ученим Р. Давидом. Вона заснова­на на сполученні двох критеріїв: ідеології, що включає, з одного бо­ку, релігію, філософію, економічні й соціальні структури, і з друго­го — юридичної техніки, що включає як основну складову джерела права. В основу іншої класифікації правових систем покладений крите­рій "правового стилю", який складається з п'яти факторів: походжен­ня й еволюції правової системи; своєрідності юридичного мислення; специфічних правових інститутів; природи джерел права і способів їхнього тлумачення; ідеологічних факторів. Обидві класифікації мають багато спільного і на основі їх уза­гальнення можна дійти висновку, що в основу класифікації правових систем мають бути покладені такі чинники:
•   Спільність генезису (виникнення і наступного розвитку). Інакше кажучи, всі правові системи пов'язані між собою історично, ма­ють спільні державно-правові корені (виростають з однієї старо­давньої держави, засновані на однакових правових началах, принципах, нормах).
•   Спільність джерел, форм закріплення і вираження норм права. Йдеться про зовнішню форму права, про те, де і як фіксуються його норми (у законах, договорах, судових рішеннях, звичаях), про їх співвідношення.
•   Структурна єдність, подібність. Правові системи країн, що вхо­дять в одну правову систему, мають подібність структурної побу­дови нормативно-правового матеріалу.  
•   Спільність правових принципів — ідей, що лежать в основі пра­вового регулювання.  
•   Єдність термінології, юридичних категорій і понять, а також тех­ніки викладу і систематизації норм права. З урахуванням викладеного в науці виділяють наступні правові системи (або сім'ї):
1) англосаксонську (Англія, США, Канада, Авст­ралія, Нова Зеландія та ін.);
2) романо-германську (країни континен­тальної Європи, Латинської Америки, деякі країни Африки, а також Туреччина); 
3) релігійно-правову (країни, що сповідують як держав­ну релігію іслам, індуїзм, іудаїзм); 
4) соціалістичну (Китай, В'єтнам, КНДР, Куба);
5) систему звичаєвого права (екваторіальна Африка і Мадагаскар).
» Поиск
» Статистика

18.116.36.192

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

» Карта

free counters
» Форма входа
Copyright MyCorp © 2024Конструктор сайтов - uCoz