onli-films.at.ua
Вторник, 21.05.2024, 17:56
» Меню сайта
» Правознавство
1.ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

2.НОТАРІАТ В УКРАЇНІ

3.КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ

4.КРИМІНАЛІСТИКА

5.ИСТОРИЯ ПОЛИТИЧЕСКИХ И ПРАВОВЫХ УЧЕНИЙ

6."МАЛА" СУДОВА РЕФОРМА В УКРАЇНІ

7.ОБЩАЯ И КРИМИНАЛЬНАЯ СЕКСОЛОГИЯ

8.ЮРИДИЧНА ДЕОНТОЛОГІЯ

9.АНГЛІЙСЬКА МОВА ДЛЯ ЮРИСТІВ ENGLISH FOR LAW STUDENTS

10.СЛОВНИЧОК ЮРИДИЧНИХ ТЕРМІНІВ

11.КРИМІНОЛОГІЯ

12.ЖИТЛОВЕ ПРАВО УКРАЇНИ

13.СУДОВА РЕФОРМА В УКРАЇНІ: СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ

14.ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

15.ЮРИДИЧНА ДЕОНТОЛОГІЯ

16.МІЖНАРОДНЕ ПРИВАТНЕ ПРАВО

17.ЗАКОН УКРАЇНИ Про місцеве самоврядування в Україні

18.ТРУДОВІ СПОРИ

О


Обман — подання неправдивих відомос­тей або навмисне замовчування тих чи інших обставин, повідомлення про які, згідно з чин­ним законодавством, є обов' язковим.

Обвинувачений — особа, стосовно якої є достатньо доказів, що вказують на вчинення 54 нею злочину. На цій підставі слідчим або осо­бою, яка провадить дізнання, виноситься по­станова про притягнення цієї особи до участі у справі як обвинуваченого (ст. 131 КПК).

Обвинувальний висновок процесуаль­ний документ, у якому слідчий підбиває під­сумок попереднього розслідування у справі і формулює обвинувачення певної особи у вчиненні злочину з наведенням конкретних доказів. Якщо у справі є кілька обвинуваче­них, то складається один спільний О. в. з чіт­ким визначенням ролі кожного у вчиненні злочину (ст. 223 КПК).

Об'єднання громадян добровільне гро­мадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації гро­мадянами своїх прав і свобод. Об'єднання громадян визнається політичною партією або громадською організацією (ст. 1 Закону України "Про об'єднання громадян").

Об'єктивне право нормативний регуля­тор, який є системою загальнообов' язкових, формально визначених норм, що слугують критерієм правомірності чи неправомірності поведінки особи, тією юридичною основою, на базі якої визначається практикою наяв­ність чи відсутність у особи юридичних прав і обов' язків.

Обмежена (конституційна) монархія —

різновид монархічної форми правління, при якій влада монарха обмежується компетен­цією інших державних органів.

Обтяжуючі обставини — чітко визначені кримінальним законом фактори, які підви­щують суспільну небезпеку злочину та особи, котра його вчинила. Наприклад: вчинення злочину особою, яка раніше скоїла якийсь злочин, заподіяння злочином тяжких на­слідків, підмова або залучення неповнолітніх до вчинення злочину, вчинення злочину з особливою жорстокістю або знущання з по­терпілого, вчинення злочину особою, яка пе­ребувала у стані сп'яніння, тощо (див. ст.67 ККУ).

Обшук — дії, що провадяться у випадку, коли слідчий має достатні підстави вважати, що знаряддя вчинення злочину, речі й цін­ності, набуті злочинним шляхом, які мають значення для встановлення істини у справі, заховані у певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи, а також, коли він має дос­татні дані про те, що в певному приміщенні або місці переховуються особи, які вчинили злочин. О. здійснюється згідно з постановою слідчого і з санкції прокурора (ст. 177 КПК).

Об'єкт злочину — суспільні відносини, проти яких спрямовано злочин.

Об'єкт правовідношення — певне особисте або соціальне благо, для здобуття і викорис­тання якого встановлюються взаємні юри­дичні права та обов' язки суб' єктів.

Об'єктивність розслідування — принцип кримінально-процесуального права, що по­лягає у встановленні повної істини у провад­женій справі з урахуванням усіх обставин, які викривають як звинуваченого, так і тих, що свідчать на його користь. Ніхто при цьому не вправі домагатися показань шляхом насиль­ства, погроз, а також примушувати обвину­ваченого доказувати свою невинність (ст. 22КПК).

ООН (Організація Об'єднаних Націй — міжнародна організація, створена за ініціати­вою учасників антигітлерівської коаліції на основі добровільного об' єднання зусиль суверенних держав з метою підтримання і зміцнення міжнародного миру, безпеки, роз­витку співпраці між ними. Діє на підставі сво­го Статуту. Заснували ООН 51 держава, у т.ч. Україна. Головними органами ООН є Гене­ральна Асамблея, Рада Безпеки, Економічна та Соціальна рада, Міжнародний суд і Секре­таріат.

Опіка правова форма захисту особис­тих і майнових інтересів неповнолітніх, які не досягли 15 років, та громадян, визнаних су­дом недієздатними внаслідок душевної хво­роби або недоумства.

Опікун — особа, на яку покладено безпо­середнє здійснення опіки, законний представ­ник підопічного.

Органи дізнання державні органи, яким відповідно до чинного законодавства надано повноваження провадити оперативно-пошу­кові і в окремих випадках невідкладні слідчі дії. До них належать: міліція, органи безпеки у справах, віднесених законом до їхнього відання, командири військових частин, з'єднань, начальники військових установ (у справах про всі злочини, вчинені підлеглими їм військовослужбовцями і військовозобов' я-заними під час проходження ними зборів, а та­кож у справах про злочини, вчинені робітни­ками і службовцями Збройних Сил України у зв'язку з виконанням службових обов'язків або в розташуванні частини, з' єднання, ус­танови), митні органи, начальники виправно-трудових установ тощо.

Організатор злочину особа, яка органі­зувала скоєння злочину або керувала його скоєнням (ст. 27 ч. 3 КК).

Орган держави — складова частина апара­ту держави і структурно організований ко­лектив державних службовців (або один службовець), наділений владними повнова­женнями та необхідними засобами для вико­нання певних завдань і функцій держави.

Оскарження — встановлений процесуаль­ний порядок подання скарг учасниками про­цесу на рішення, постанови, ухвали і вироки суду.

Основні права людини — певні можли­вості людини, необхідні для її існування та розвитку у конкретно-історичних умовах. Визначаються досягнутим економічним, духовним, соціальним рівнями розвитку люд­ства. Мають бути загальними і рівними для кожної людини.

Особисті немайнові права — цивільні пра­ва особи, об'єктом яких є блага, що позбав­лені майнового змісту, проте нерозривно по-в' язані з суб' єктом права, визнані державою та потребують правової охорони (ім' я, автор­ське ім'я, честь і гідність, життя і здоров'я, ті­лесна недоторканість тощо).

Осудність — нормальний стан психічно здорової людини, що виражається у здат­ності усвідомлювати свої дії та керувати ними (ст. 19 КК).

Охорона праці система правових, соці­ально-економічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямо­ваних на збереження здоров' я і працездат­ності людини в процесі праці.

Очна ставка одночасний допит двох, раніше допитаних, осіб, що давали істотно суперечливі показання, з метою усунення цих протиріч (ст. 172 КПК).


П


Парламент виборчий законодавчий орган держави.

Парламентська монархія державний лад, при якому глава держави — монарх — не може прямо впливати на склад і політику уряду, який формується виключно парла­ментом і підзвітний лише йому (Великобри­танія, Данія, Швеція, Японія).

Парламентська республіка державний лад, при якому голова держави — президент не може впливати на склад і політику уряду, який формується виключно парламентом і підзвітний виключно йому (Італія, ФРН).

Патріархальна теорія — теорія, за якою держава створилася безпосередньо з сім' ї, що розрослася, а влада глави держави — з влади батька над членами сім' ї.

Пеня різновид неустойки; грошова сума, яка стягується з боржника на користь кредитора в разі невиконання або неналеж­ного виконання першим зобов'язання, зокре­ма в разі прострочки виконання договірних зобов' язань.

Переваги особливі гарантії, що створю­ють специфічний правовий статус для конк­ретних осіб, визначених законом.

Передача на поруки одна з форм звільнення від кримінальної відповідаль­ності, що застосовується судом, прокурором, слідчим і органом дізнання (за згодою проку­рора) за заявою громадської організації або трудового колективу, якщо злочин і особа, яка його вчинила, не становлять великої сус­пільної небезпеки (ст. 47 КК).

Підгалузь права окрема частина галузі права, що об'єднує норми й інститути, які ре­гулюють спеціальні види суспільних відносин.

Підзаконні нормативно-правові акти нормативні акти компетентних органів, що видаються на підставі закону, відповідно до закону і для його виконання (нормативні ука­зи Президента України; постанови і декрети Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим; інструкції, вка­зівки та нормативні накази керівників держав­них комітетів, відомств України й адмініст­рацій підлеглих їм підприємств, установ, організацій; загальнообов'язкові рішення місцевих Рад народних депутатів; нормативні рішення виконавчих комітетів місцевих Рад; розпорядження представників Президента).

Пільги — встановлені законодавством або іншими нормативними актами переваги, що надаються особі (або групі осіб) порівняно з іншими громадянами.

Пільги неповнолітнім — особливі права і переваги в галузі охорони праці, робочого часу, відпочинку та деяких інших умов пра­ці, що надаються особам, які не досягли 18 років.

Переконання і примус — методи держав­ного управління, які застосовуються для підтримання суспільної дисципліни, забезпе­чення і охорони законності, спрямування по­ведінки окремих громадян і колективів на дотримання встановлених у цьому суспіль­стві норм. Основним є метод переконання.

Переслідування за критику — умисне ущемлення службовою особою прав та інте­ресів громадян, що охороняються законом, пов' язане з наступним переслідуванням критикуючого. Переслідування за критичні виступи або зауваження, що містяться у скар­гах, пропозиціях, заявах громадян, карається законом.

Підозрюваний особа, затримана за пі­дозрою у скоєнні злочину; особа, стосовно якої застосовано запобіжний захід до вине­сення постанови про притягнення її як обви­нуваченого.

Підсудний — особа, яка була притягнута до участі у справі як обвинувачена після від­дання її до суду.

Повноваження власника полягає у при­належності власникові прав володіння, кори­стування і розпорядження майном у межах, встановлених законодавством (ст. 317 ЦК).

Подвійне громадянство — перебування особи одночасно у громадянстві двох дер­жав. Перебуваючи на території однієї з дер­жав, вона повністю підпорядковується її за­конам. Законодавство України допускає под­війне громадянство на підставі двосторонніх міжнародних договорів (ст. 1 Закону "Про громадянство України").

Подія — різновид юридичних фактів, які виникають незалежно від волі суб' єктів пра­вовідносин.

Позбавлення батьківських прав — позбав­лення у судовому порядку права батьків на виховання дітей.


Позбавлення волі вид основного кримі­нального покарання, що полягає у приму­совій ізоляції засудженого від суспільства на вказаний у вироку суду строк, у спеціально призначених для цього виправно-трудових установах.Позбавлення спеціального права вид

адміністративного стягнення, що полягає у позбавленні права керування транспортними засобами та права полювання на певний строк за грубі або систематичні порушення порядку користування цими правами.

Позичка цивільний договір, за яким одна сторона (позикодавець) передає іншій стороні (позичальникові) у власність або опе­ративне управління гроші або речі, а пози­чальник зобов'язується повернути позикодав­цеві таку ж суму грошей або рівну кількість речей того ж роду якості (ст. 827 ЦК).

Позов — звернення зацікавленої або іншої уповноваженої на те особи до суду з прохан­ням про розгляд спору і захист суб'єктивних прав.

Покарання — міра державного примусу, що застосовується тільки судовими органами до осіб, які скоїли злочин. Виражається у поз­бавленні певних, належних цій особі, благ. Головною функцією покарання є виховання 64 винних, недопущення ними та іншими особа­ми протизаконних вчинків у майбутньому.

Політична влада — вироблення і прове­дення в життя політичних програм усіма су­б'єктами політичної організації суспільства, а також різними неформалізованими угрупо­ваннями.

Політична особа — особа (людина), інди­від, який бере активну участь у політичному житті суспільства.

Політична партія — добровільне об'єд­нання людей, що виражає волю певної соці­альної групи і прагне здобути або утримати державну владу, здійснити вплив на політику держави відповідно зі своєю програмою сус­пільного розвитку.

Політичний (державний) режим — су­купність засобів, прийомів і способів реалі­зації політичної влади, яка характеризується якісною та кількісною мірою участі народу, націй, верств, соціальних груп, окремих гро­мадян у її здійсненні.

Політичні відносини — вид суспільних відносин, які складаються між суб' єктами політичної системи з приводу здійснення по­літичної влади.

Політична система — єдність усіх держав­них, громадських об' єднань і трудових ко­лективів соціально-неоднорідного (зокрема класового) суспільства. П. с. (у вузькому ро­зумінні) іноді називають політичною органі­зацією суспільства.

Політичні функції — основні напрями політичної діяльності політичних суб' єктів. До них належать: а) політичне цілевизначен-ня; б) політична інтеграція суспільства; в) ре­гулювання політичної діяльності; г) забезпе­чення цілісного управлінського впливу на суспільні процеси.

Помилування — повне або часткове звіль­нення засудженого від покарання. В Україні П. здійснюється Президентом держави.

Пом'якшуючі обставини — умови, за яких у судочинстві враховуються фактори, що збільшують соціальну небезпеку злочину чи правопорушення, та особи, котрі їх вчинили. До них належать, наприклад, відвернення винним шкідливих наслідків скоєного злочи­ну, відшкодування завданої втрати чи усу­нення заподіяної шкоди тощо (ст. 66 КК).

Попередження — адміністративне стяг­нення, яке виражається в офіційній нега­тивній оцінці поведінки з боку державного органу (посадової особи) і є застереженням про недопущення протиправних діянь у май­бутньому.

Попереднє випробування захід, який може бути зумовлений угодою сторін при ук­ладенні трудового договору з метою пере­вірки відповідності працівника роботі, що йому доручається, з обов'язковим застере­женням у наказі про прийняття на роботу в межах чинного законодавства.

Попереднє розслідування регламентова­на кримінально-процесуальним законом діяльність органів дізнання та попереднього слідства по встановленню обставин вчинення злочину і осіб, причетних до нього. П. р. є важливим засобом припинення та запобіган­ня злочинів.

Посада визначена структурою і штат­ним розкладом первинна структурна одини­ця державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень.

дальше 7-8
» Поиск
» Статистика

13.59.212.54

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

» Карта

free counters
» Форма входа
Copyright MyCorp © 2024Конструктор сайтов - uCoz